Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Liny

Włókienne oraz stalowe liny używane są powszechnie podczas operacji podnoszenia, załadunku i transportu ciężkich materiałów, mocowania ich oraz zabezpieczania, a także do napędu szerokiej gamy urządzeń przemysłowych. Posiadamy najwyższej klasy produkty, które mogą być optymalnie dopasowane do konkretnych zastosowań. Ważne miejsce w naszym asortymencie zajmują nie tylko różne rodzaje lin stalowych, ale również liny włókienne i profesjonalny osprzęt do lin.

Budowa lin stalowych. Podstawowe informacje

Niezwykle ergonomiczne i wytrzymałe liny stalowe używane są do operacji podnoszenia, transportu oraz załadunku materiałów we wszystkich gałęziach przemysłu. Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne, w tym ilość splotek, rodzaj rdzenia oraz użyte materiały, zależą wyłącznie od możliwych zastosowań lin stalowych. Budowane są one natomiast z pojedynczych, cienkich drutów, które ułożono razem w charakterystyczne splotki. Następny etap polega na nawinięciu splotek wokół centralnie umiejscowionego rdzenia m.in. stalowego lub z włókna.

Produkty, które posiadają wiele cienkich drutów i splotek są znacznie bardziej elastyczne, jednocześnie jednak nie pozostają tak odporne na tarcia oraz uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego do prac przeładunkowych i transportowych, podczas których występuje ryzyko ścierania oraz korozji, najlepsze będą warianty bardziej sztywne oraz niepodatne na rozciąganie. To właśnie liczba drutów w splotce określa charakterystykę liny. Przykładowo, konstrukcja 6x7 oznacza, że model składa się z sześciu splotek. Jednocześnie wszystkie splotki posiadają wówczas siedem pojedynczych drutów. O wiele bardziej elastyczna będzie więc lina 6x19, która ma aż 19 drutów na splotkę.

Liny włókienne a liny stalowe. Jak wybrać idealne rozwiązanie?

Znaczące postępy technologiczne oraz rozwój włókien o wysokiej giętkości i wytrzymałości sprawiły, że w niektórych przemysłowych zastosowaniach liny włókienne zaczęły zastępować poszczególne rodzaje lin stalowych. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo oraz ergonomia różnorodnych operacji podnoszenia i przemieszczania materiałów zależą przede wszystkim od prawidłowego doboru dostępnych rozwiązań. Żeby ustalić najbardziej korzystne parametry lin stalowych oraz włókiennych, trzeba wziąć pod uwagę m.in. środowisko pracy, ich przeznaczenie oraz warunki montażu lub pożądany przebieg prac transportowych i załadunkowych. Niekwestionowaną popularnością zwłaszcza w przemyśle morskim cieszą się lekkie, mobilne i elastyczne liny z włókien naturalnych, liny polipropylenowe oraz liny poliamidowe. Zawsze wtedy, kiedy niezbędne są natomiast m.in. spore udźwigi, mogą być używane liny stalowe. Więcej informacji o tym, jak dobrać liny stalowe do swojej aplikacji umieściliśmy we wpisie: Liny stalowe – najważniejsze kryteria doboru. Nasi specjaliści gwarantują pełne wsparcie w wyborze niezawodnych i ergonomicznych rozwiązań. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami oraz kontaktu z przedstawicielami handlowymi Carl Stahl.

Blog
06/02/2024
Balansery Kromer
Balansery Kromer - nowoczesne narzędzia poprawiające efektywność i bezpieczeństwo w przemyśle
Czytaj więcej
12/07/2023
Dofinansowanie ZUS
Dofinansowanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach "Projektu dotyczącego utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej"
Czytaj więcej
20/07/2022
Podnoszenie ciężkich ładunków – rozwiązania hydrauliki siłowej
Najważniejsze przy podnoszeniu ciężkich ładunków jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i precyzji pracy. Nie byłoby to możliwe bez niezawodnych rozwiązań hydrauliki siłowej, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach i wymaganiach współczesnego przemysłu. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety?
Czytaj więcej
20/07/2022
Manipulacyjny żuraw CS-BOY. Dla wydajnej i bezpieczniejszej pracy
Żurawie przemysłowe to wszechstronne urządzenia transportu bliskiego, które znajdują zastosowanie zawsze wtedy, kiedy użycie alternatywnych rozwiązań byłoby zwyczajnie niemożliwe lub znacznie mniej efektywne. Na który z nich warto się zdecydować do precyzyjnej i wydajnej pracy z detalami? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o budowie, zaletach i zastosowaniu żurawia manipulacyjnego CS-BOY.
Czytaj więcej