Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Liny

Włókienne oraz stalowe liny używane są powszechnie podczas operacji podnoszenia, załadunku i transportu ciężkich materiałów, mocowania ich oraz zabezpieczania, a także do napędu szerokiej gamy urządzeń przemysłowych. Posiadamy najwyższej klasy produkty, które mogą być optymalnie dopasowane do konkretnych zastosowań. Ważne miejsce w naszym asortymencie zajmują nie tylko różne rodzaje lin stalowych, ale również liny włókienne i profesjonalny osprzęt do lin.

Budowa lin stalowych. Podstawowe informacje

Niezwykle ergonomiczne i wytrzymałe liny stalowe używane są do operacji podnoszenia, transportu oraz załadunku materiałów we wszystkich gałęziach przemysłu. Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne, w tym ilość splotek, rodzaj rdzenia oraz użyte materiały, zależą wyłącznie od możliwych zastosowań lin stalowych. Budowane są one natomiast z pojedynczych, cienkich drutów, które ułożono razem w charakterystyczne splotki. Następny etap polega na nawinięciu splotek wokół centralnie umiejscowionego rdzenia m.in. stalowego lub z włókna.

Produkty, które posiadają wiele cienkich drutów i splotek są znacznie bardziej elastyczne, jednocześnie jednak nie pozostają tak odporne na tarcia oraz uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego do prac przeładunkowych i transportowych, podczas których występuje ryzyko ścierania oraz korozji, najlepsze będą warianty bardziej sztywne oraz niepodatne na rozciąganie. To właśnie liczba drutów w splotce określa charakterystykę liny. Przykładowo, konstrukcja 6x7 oznacza, że model składa się z sześciu splotek. Jednocześnie wszystkie splotki posiadają wówczas siedem pojedynczych drutów. O wiele bardziej elastyczna będzie więc lina 6x19, która ma aż 19 drutów na splotkę.

Liny włókienne a liny stalowe. Jak wybrać idealne rozwiązanie?

Znaczące postępy technologiczne oraz rozwój włókien o wysokiej giętkości i wytrzymałości sprawiły, że w niektórych przemysłowych zastosowaniach liny włókienne zaczęły zastępować poszczególne rodzaje lin stalowych. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo oraz ergonomia różnorodnych operacji podnoszenia i przemieszczania materiałów zależą przede wszystkim od prawidłowego doboru dostępnych rozwiązań. Żeby ustalić najbardziej korzystne parametry lin stalowych oraz włókiennych, trzeba wziąć pod uwagę m.in. środowisko pracy, ich przeznaczenie oraz warunki montażu lub pożądany przebieg prac transportowych i załadunkowych. Niekwestionowaną popularnością zwłaszcza w przemyśle morskim cieszą się lekkie, mobilne i elastyczne liny z włókien naturalnych, liny polipropylenowe oraz liny poliamidowe. Zawsze wtedy, kiedy niezbędne są natomiast m.in. spore udźwigi, mogą być używane liny stalowe. Więcej informacji o tym, jak dobrać liny stalowe do swojej aplikacji umieściliśmy we wpisie: Liny stalowe – najważniejsze kryteria doboru. Nasi specjaliści gwarantują pełne wsparcie w wyborze niezawodnych i ergonomicznych rozwiązań. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami oraz kontaktu z przedstawicielami handlowymi Carl Stahl.

Blog
26/05/2024
Wszystko o siatkach X-TEND.
Carl Stahl otwiera nowe drogi w dziedzinie architektury budownictwa lekkiego. Z kreatywnej współpracy z projektantem Thomasem Ferwagnerem powstała w 1990r. siatka linowa ze stali nierdzewnej, która rozszerzyła zalety statyki lin na przestrzenie wnętrz. Pomysłowe połączenie lin ze stali nierdzewnej oraz zacisków umożliwia wielorakie zastosowanie konstrukcji z naprężonych siatek. Naprzemienne zakrzywienie lin tworzy struktury przestrzenne które zachowują swój kształt nawet przy silnym obciążeniu. Wysokiej jakości stal nierdzewna zapewnia długą żywotność. Wszystkie budowle z X-TEND charakteryzuje duża nośność i rozpiętość przy małym ciężarze własnym. Architektura z X TEND jest przeźroczysta i filigranowa. Obszary zastosowań sięgają od balustrad na mostach i schodach przez ogrodzenia wielkopowierzchniowe z zachowaniem kontaktu wzrokowego po elastyczne zagrody dla zwierząt oraz konstrukcje pod pnącza i zabudowy fasad.
Czytaj więcej
01/05/2024
Zastosowanie egzoszkieletów w miejscu pracy.
Pod pojęciem egzoszkielet rozumie się konstrukcję nośną. W świecie zwierząt egzoszkielet często stanowi część ciała i chroni je na przykład przed wrogami. Termin „egzoszkielet” jest obecnie szeroko stosowany i często kojarzy się z kombinezonami przypominającymi roboty i supermocami. Systemy wspomagające są często przeceniane lub niedoceniane przez ich wielbicieli i krytyków. Nie chodzi tu jednak o to, aby człowiek zyskał nadludzkie zdolności poprzez egzoszkielety, a raczej o ułatwienie mu pracy
Czytaj więcej
20/07/2022
Podnoszenie ciężkich ładunków – rozwiązania hydrauliki siłowej
Najważniejsze przy podnoszeniu ciężkich ładunków jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i precyzji pracy. Nie byłoby to możliwe bez niezawodnych rozwiązań hydrauliki siłowej, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach i wymaganiach współczesnego przemysłu. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety?
Czytaj więcej
22/06/2022
Trawersy specjalne i obrotowe do nieporęcznych i ciężkich przedmiotów
Podnoszenie, obracanie oraz transport niektórych ładunków mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, znacznie mniej efektywne lub zwyczajnie niewykonalne, jeśli będziemy mieli do dyspozycji wyłącznie standardowe, uniwersalne urządzenia chwytowe. Rozwiązaniem w takich przypadkach są trawersy specjalne i obrotowe, które powstają po indywidualnych konsultacjach z naszymi klientami. Jakie mają zalety i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czytaj więcej