Wciągniki

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wydajność podczas operacji podnoszenia, przenoszenia, ustawiania i montażu różnego typu ładunków gwarantuje dziś grupa specjalistycznych, certyfikowanych urządzeń transportu bliskiego, nazywanych wciągnikami. Zastosowanie znajdują one wszędzie tam, gdzie konieczne jest optymalne dopasowanie do warunków lokalnych oraz charakteru prac. Oferujemy różnego rodzaju wciągniki łańcuchowe, w tym wciągniki ręczne, wciągniki elektryczne oraz wciągniki pneumatyczne, a także dedykowane akcesoria.

Co to są wciągniki? Budowa i klasyfikacja

Wciągniki to urządzenia przystosowane do pionowego podnoszenia ładunku. Odbywa się to przy użytku konkretnego elementu chwytnego oraz za pośrednictwem liny lub łańcucha. Podstawowa różnica między wciągnikami a wciągarkami występuje w zamocowaniu konstrukcji nośnej. Podział wciągników ze względu na rodzaj cięgna pozwala wyróżnić dwa podstawowe typy urządzeń: łańcuchowe oraz linowe. Podstawą klasyfikacji bywa również mechanizm jazdy. Podczas gdy w wersji stacjonarnej urządzenia te nadają się do pracy w jednym miejscu, wciągniki przejezdne dostosowane są do jazdy po nieruchomym torze jezdnym.

Równie ważny jest też rodzaj napędu – elektryczny, pneumatyczny lub ręczny. Ergonomiczna budowa wciągników ręcznych, które wykorzystują przekładnie ślimakowe, przekładnie planetarne, przełożenie wielokrążka, umożliwia znaczne ograniczenie siły potrzebnej do unoszenia nawet bardzo ciężkich materiałów. Rolą zespołu napędowego w przypadku wciągników mechanicznych są natomiast wysokiej jakości przekładnie i silniki.

Przykłady zastosowania wciągników w przemyśle

Urządzenia dźwignicowe przeznaczone do pracy w trudnym środowisku, na przykład w przemyśle górniczym, powinny charakteryzować się nie tylko odpowiednim udźwigiem, ale również dużą prędkością podnoszenia, prostą budową, niewielką masą własną oraz małymi gabarytami. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami eksploatacji oraz ograniczonymi przestrzeniami znajdują zastosowanie wciągniki pneumatyczne, które umożliwiają m.in. montaż podzespołów maszyn oraz bezpieczne przemieszczanie materiałów. Ergonomiczna budowa wciągników Carl Stahl gwarantuje odpowiednie parametry pracy oraz sprawne podnoszenie ładunku z założoną prędkością. Ważne miejsce w naszej ofercie zajmują urządzenia, które przy minimalnej masie własnej zachowują doskonałe właściwości eksploatacyjne.

Zagrożenia związane z występowaniem atmosfery wybuchowej w przemyśle mają bezpośredni wpływ na poszukiwanie profesjonalnych rozwiązań oraz wdrażanie procedur, które zagwarantują bezpieczeństwo pracownikom oraz instalacjom w zakładach produkcyjnych. Jednym z tego typu środków jest specjalna grupa urządzeń podnoszących, które są odpowiednio przystosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, m.in. w branży chemicznej lub hutniczej. Dzięki kompaktowej budowie oraz wielu dostępnych opcjach konfiguracji możliwe jest zastosowanie wciągników Carl Stahl nawet w ciasnych lub niskich pomieszczeniach. Wszystkie przeprowadzone testy udowodniły, że nasze urządzenia są całkowicie zgodne z obowiązującymi normami i przepisami, a także właściwie oznakowane i zaklasyfikowane do stref EX.

Szczegółowe informacje o budowie oraz zastosowaniu wciągników Carl Stahl znajdują się w artykule: Aluminiowe wciągniki łańcuchowe - NOWOŚĆ w naszej ofercie.

Blog
12/08/2024
Zastosowanie i rodzaje suwnic.
Posiadamy wiele rodzajów suwnic, które umożliwiają m.in. płynny przepływ materiałów, pracę na znaczących odległościach, transport elementów między kolejnymi punktami modułowej linii produkcyjnej, a także rozładowanie pojazdów lub sprawną pracę z obciążeniami i narzędziami do 100 kg. Najczęściej spotykane we współczesnym przemyśle są nie tylko ergonomiczne suwnice pomostowe i podwieszane, ale też suwnice bramowe, stosowane m.in. do intensywnej pracy transportowej
Czytaj więcej
26/05/2024
Wszystko o siatkach X-TEND.
Carl Stahl otwiera nowe drogi w dziedzinie architektury budownictwa lekkiego. Z kreatywnej współpracy z projektantem Thomasem Ferwagnerem powstała w 1990r. siatka linowa ze stali nierdzewnej, która rozszerzyła zalety statyki lin na przestrzenie wnętrz. Pomysłowe połączenie lin ze stali nierdzewnej oraz zacisków umożliwia wielorakie zastosowanie konstrukcji z naprężonych siatek. Naprzemienne zakrzywienie lin tworzy struktury przestrzenne które zachowują swój kształt nawet przy silnym obciążeniu. Wysokiej jakości stal nierdzewna zapewnia długą żywotność. Wszystkie budowle z X-TEND charakteryzuje duża nośność i rozpiętość przy małym ciężarze własnym. Architektura z X TEND jest przeźroczysta i filigranowa. Obszary zastosowań sięgają od balustrad na mostach i schodach przez ogrodzenia wielkopowierzchniowe z zachowaniem kontaktu wzrokowego po elastyczne zagrody dla zwierząt oraz konstrukcje pod pnącza i zabudowy fasad.
Czytaj więcej
01/05/2024
Zastosowanie egzoszkieletów w miejscu pracy.
Pod pojęciem egzoszkielet rozumie się konstrukcję nośną. W świecie zwierząt egzoszkielet często stanowi część ciała i chroni je na przykład przed wrogami. Termin „egzoszkielet” jest obecnie szeroko stosowany i często kojarzy się z kombinezonami przypominającymi roboty i supermocami. Systemy wspomagające są często przeceniane lub niedoceniane przez ich wielbicieli i krytyków. Nie chodzi tu jednak o to, aby człowiek zyskał nadludzkie zdolności poprzez egzoszkielety, a raczej o ułatwienie mu pracy
Czytaj więcej
20/07/2022
Podnoszenie ciężkich ładunków – rozwiązania hydrauliki siłowej
Najważniejsze przy podnoszeniu ciężkich ładunków jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i precyzji pracy. Nie byłoby to możliwe bez niezawodnych rozwiązań hydrauliki siłowej, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach i wymaganiach współczesnego przemysłu. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety?
Czytaj więcej