Skontakuj się z nami: +48 95 728 8885
lub mail biuro@carlstahl.pl
Skontakuj się z nami: +48 95 728 8885 lub mail biuro@carlstahl.pl

Wciągniki

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wydajność podczas operacji podnoszenia, przenoszenia, ustawiania i montażu różnego typu ładunków gwarantuje dziś grupa specjalistycznych, certyfikowanych urządzeń transportu bliskiego, nazywanych wciągnikami. Zastosowanie znajdują one wszędzie tam, gdzie konieczne jest optymalne dopasowanie do warunków lokalnych oraz charakteru prac. Oferujemy różnego rodzaju wciągniki łańcuchowe, w tym wciągniki ręczne, wciągniki elektryczne oraz wciągniki pneumatyczne, a także dedykowane akcesoria.

Co to są wciągniki? Budowa i klasyfikacja

Wciągniki to urządzenia przystosowane do pionowego podnoszenia ładunku. Odbywa się to przy użytku konkretnego elementu chwytnego oraz za pośrednictwem liny lub łańcucha. Podstawowa różnica między wciągnikami a wciągarkami występuje w zamocowaniu konstrukcji nośnej. Podział wciągników ze względu na rodzaj cięgna pozwala wyróżnić dwa podstawowe typy urządzeń: łańcuchowe oraz linowe. Podstawą klasyfikacji bywa również mechanizm jazdy. Podczas gdy w wersji stacjonarnej urządzenia te nadają się do pracy w jednym miejscu, wciągniki przejezdne dostosowane są do jazdy po nieruchomym torze jezdnym.

Równie ważny jest też rodzaj napędu – elektryczny, pneumatyczny lub ręczny. Ergonomiczna budowa wciągników ręcznych, które wykorzystują przekładnie ślimakowe, przekładnie planetarne, przełożenie wielokrążka, umożliwia znaczne ograniczenie siły potrzebnej do unoszenia nawet bardzo ciężkich materiałów. Rolą zespołu napędowego w przypadku wciągników mechanicznych są natomiast wysokiej jakości przekładnie i silniki.

Przykłady zastosowania wciągników w przemyśle

Urządzenia dźwignicowe przeznaczone do pracy w trudnym środowisku, na przykład w przemyśle górniczym, powinny charakteryzować się nie tylko odpowiednim udźwigiem, ale również dużą prędkością podnoszenia, prostą budową, niewielką masą własną oraz małymi gabarytami. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami eksploatacji oraz ograniczonymi przestrzeniami znajdują zastosowanie wciągniki pneumatyczne, które umożliwiają m.in. montaż podzespołów maszyn oraz bezpieczne przemieszczanie materiałów. Ergonomiczna budowa wciągników Carl Stahl gwarantuje odpowiednie parametry pracy oraz sprawne podnoszenie ładunku z założoną prędkością. Ważne miejsce w naszej ofercie zajmują urządzenia, które przy minimalnej masie własnej zachowują doskonałe właściwości eksploatacyjne.

Zagrożenia związane z występowaniem atmosfery wybuchowej w przemyśle mają bezpośredni wpływ na poszukiwanie profesjonalnych rozwiązań oraz wdrażanie procedur, które zagwarantują bezpieczeństwo pracownikom oraz instalacjom w zakładach produkcyjnych. Jednym z tego typu środków jest specjalna grupa urządzeń podnoszących, które są odpowiednio przystosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, m.in. w branży chemicznej lub hutniczej. Dzięki kompaktowej budowie oraz wielu dostępnych opcjach konfiguracji możliwe jest zastosowanie wciągników Carl Stahl nawet w ciasnych lub niskich pomieszczeniach. Wszystkie przeprowadzone testy udowodniły, że nasze urządzenia są całkowicie zgodne z obowiązującymi normami i przepisami, a także właściwie oznakowane i zaklasyfikowane do stref EX.

Szczegółowe informacje o budowie oraz zastosowaniu wciągników Carl Stahl znajdują się w artykule: Aluminiowe wciągniki łańcuchowe - NOWOŚĆ w naszej ofercie.

Blog
22/06/2022
Trawersy specjalne i obrotowe do nieporęcznych i ciężkich przedmiotów
Podnoszenie, obracanie oraz transport niektórych ładunków mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, znacznie mniej efektywne lub zwyczajnie niewykonalne, jeśli będziemy mieli do dyspozycji wyłącznie standardowe, uniwersalne urządzenia chwytowe. Rozwiązaniem w takich przypadkach są trawersy specjalne i obrotowe, które powstają po indywidualnych konsultacjach z naszymi klientami. Jakie mają zalety i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czytaj więcej
22/06/2022
Zawiesia z lin tekstylnych. Które wybrać dla najwyższego bezpieczeństwa?
Wykorzystanie zawiesi zgodnie z ich przeznaczeniem to podstawa bezpiecznego transportu ciężkich ładunków. Oczywiście do ich stabilnego podtrzymywania i obwiązywania stosuje się we współczesnym przemyśle wiele rodzajów zawiesi z lin tekstylnych. Znajomość różnicy między nimi jest ważna przy wyborze odpowiedniego produktu do konkretnego zastosowania. Na czym to polega i o czym warto pamiętać, żeby uniknąć pomyłek?
Czytaj więcej
17/05/2022
Transport ciężkich ładunków – wózek transportowy
Sprawny i bezpieczny transport ciężkich ładunków podczas procesów produkcyjnych nie byłby możliwy bez specjalistycznych, uniwersalnych rozwiązań. Należą do nich różnego rodzaju wózki transportowe, czyli elastyczne sprzęty do użytku wewnętrznego. Sprawdź, czym się charakteryzują i jak wybrać wózki transportowe do swojego zakładu.
Czytaj więcej
17/05/2022
Resurs UTB – na czym polega i kiedy go stosować?
Chociaż określenie resursu jest obowiązkiem wszystkich osób, które podczas pracy wykorzystują urządzenia transportu bliskiego, przynosi on również wiele korzyści. Szczególnie jeśli zależy nam na długiej, prawidłowej i bezpiecznej pracy bez awarii i przykrych niespodzianek. Na czym polega resurs UTB i dlaczego jest tak istotny? Sprawdź.
Czytaj więcej