Wciągniki pneumatyczne
Przeznaczone do efektywnego podnoszenia, przeciągania i opuszczania ciężkich ładunków wciągniki zastosowanie dziś mają praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są one powszechnie m.in. w stoczniach, elektrowniach i na statkach, a także w przemyśle samochodowym, hutniczym, spożywczym itp. Posiadamy szeroką gamę urządzeń o ergonomicznej budowie, począwszy od wciągników pneumatycznych typu PROFI, poprzez mini wciągniki pneumatyczne, skończywszy na wariantach z pneumatycznym wózkiem jezdnym.
Charakterystyka wciągników pneumatycznych
We wszystkich obszarach przemysłu konieczne są wytrzymałe i mobilne rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o jeszcze bardziej wydajnej, nieprzerwanej pracy. Niekwestionowaną zaletą wciągników pneumatycznych w porównaniu z innymi rodzajami cięgników jest odporność na warunki atmosferyczne, a także dokładna, szeroko zakrojona kontrola prędkości przy niskich kosztach eksploatacji oraz możliwość stałej pracy bez ryzyka nadmiernego nagrzewania się. Wszystkie nasze wciągniki charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz przyjazną obsługą, instalacją i konserwacją. Oferujemy wykonania specjalne o podwyższonym zabezpieczeniu przeciwwybuchowym przy szczególnie wysokich wymaganiach ochrony, a także lekkie, uniwersalne mini wciągniki pneumatyczne, które są przystosowane do pracy bezolejowej i nadają się do przeciągania poziomego. Ważne miejsce w asortymencie Carl Stahl zajmują również modele z pneumatycznym wózkiem jezdnym, które są chronione przez upływem powietrza i spadkiem ciśnienia, a do tego mogą być bez problemu używane do jazdy po torach zakrzywionych.
Czym różnią się wciągniki pneumatyczne od elektrycznych?
Duże wysokości podnoszenia, nieograniczona ilość załączeń oraz specjalna, zwarta konstrukcja przy minimalnej wadze własnej. Najprościej mówiąc, pneumatyczne wciągniki charakteryzują się wyjątkowo przystępną konstrukcją, która w znacznym stopniu ułatwia dostęp do wszystkich części oraz późniejszą eksploatację. W przeciwieństwie do wciągników elektrycznych, które nie nadają się do pracy ciągłej, urządzenia te nie wymagają też żadnych przestojów i mogą pracować nieprzerwanie, w zależności od bieżących potrzeb operatora.
Czym jeszcze się różnią? Wciągniki pneumatyczne gwarantują one bezproblemowe i precyzyjne unoszenie ciężkich ładunków we wszystkich warunkach – również w środowiskach zagrożonych wybuchem, takich jak kopalnie i platformy wiertnicze. Powietrze pod ciśnieniem, wykorzystywane w tym przypadku jako medium napędowe, umożliwia zastosowanie wciągników pneumatycznych również w strefach o podwyższonej zawartości pary, wilgoci i pyłu oraz w temperaturach od -20 stopni C do +70 stopni C, a w niedrogiej, uniwersalnej wersji mini wciągników – do +50 stopni C. Potencjalne zanieczyszczenia nie zmniejszają ani ich wytrzymałości operacyjnej, ani ogólnej funkcjonalności. Pozostaje to nie bez znaczenia zawsze wtedy, kiedy różne rodzaje dźwignic muszą być regularnie czyszczone albo dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią.