Skontakuj się z nami: +48 95 728 8885
lub mail biuro@carlstahl.pl
Skontakuj się z nami: +48 95 728 8885 lub mail biuro@carlstahl.pl

Resurs UTB – na czym polega i kiedy go stosować?

Resurs UTB – na czym polega i kiedy go stosować?

Chociaż określenie resursu jest obowiązkiem wszystkich osób, które podczas pracy wykorzystują urządzenia transportu bliskiego, przynosi on również wiele korzyści. Szczególnie jeśli zależy nam na długiej, prawidłowej i bezpiecznej pracy bez awarii i przykrych niespodzianek. Na czym polega resurs UTB i dlaczego jest tak istotny? Sprawdź.

Urządzenia transportu bliskiego a bezpieczeństwo

Utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa urządzeń, operatora oraz transportowanych materiałów to główne wyzwanie, które pojawia się podczas różnego rodzaju zadań związanych z podnoszeniem ciężkich ładunków. Jak stworzyć odpowiednie warunki pracy i zachować ścisłą kontrolę nad jej przebiegiem? Konieczne są nie tylko wiedza i doświadczenia osób odpowiedzialnych za obsługę, ale również wysoka jakość UTB. Najważniejsze, aby były one wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, spełniały wszystkie obowiązujące normy i powstały przy ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami. Właśnie dlatego upewniliśmy się, że wszystkie rozwiązania, które znajdują się w naszym katalogu, mogą zostać odpowiednio zmodyfikowane na prośbę naszych klientów. Już na początku współpracy dowiadujemy się, które opcje wykonania, materiały i komponenty będą najlepiej pasować do przyszłego środowiska pracy.

Oczywiście po indywidualnych konsultacjach przychodzi czas na przygotowanie projektu. Pamiętamy też o kompleksowej instrukcji obsługi, która pomoże uniknąć problemów, błędów lub awarii. Ale nasza bardzo rzadko kończy się na przekazaniu gotowego produktu. Pozostajemy w kontakcie ze wszystkimi osobami, które chcą utrzymać swoje urządzenia w idealnym stanie, dokonać drobnych napraw lub przywrócić ich kondycję po latach. Wykwalifikowany personel Carl Stahl Tech Service wykonuje naprawy gwarancyjne, pogwarancyjne, modernizacje, usługi serwisowe oraz konserwację zarówno tych maszyn, które są dostępne w naszym katalogu, jak również sprzętów od innych producentów. Czym jeszcze się zajmujemy? Bardzo ważne miejsce w wachlarzu naszych usług zajmuje tak zwany resurs UTB. Kiedy należy go zastosować i na czym dokładnie polega?

Co to jest resurs UTB?

Październik 2018 roku przyniósł spore zmiany dla wszystkich przedstawicieli branży. Właśnie wtedy pojawiło się nowe rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, które podejmowało się kwestii odpowiednich warunków prowadzenia dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego. Od tamtej pory muszą one mieć obliczony tzw. resurs. Oznacza to, że obowiązkiem każdego użytkownika jest regularna ocena stanu technicznego UTB oraz monitorowanie całej ich historii przy uwzględnieniu rzeczywistych warunków użytkowania. Na czym dokładnie to polega? Oto podstawowa definicja resursu UTB:

  • Resurs – jest to przyjęty, projektowo bezpieczny okres eksploatacji UTB określony liczbą cykli pracy (dla konstrukcji stalowej) oraz liczbą godzin pracy dla mechanizmów w założonym okresie eksploatacji, przy czym praca ta jest wykonywana pod obciążeniem nominalnym.

  • Co ważne, pełnym cyklem pracy nazywamy moment od podniesienia ładunku, poprzez transport na miejsce docelowe, aż do opuszczenia go w konkretnej pozycji.

Nie ma znaczenia, czy powoli myślimy o wymianie naszego wyposażenia, czy też posiadamy je dopiero od niedawna. Żeby spełnić najnowsze wymogi prawne, każdego roku trzeba wskazać stopień wykorzystania wszystkich mechanizmów UTB. Nie mogłoby się to oczywiście odbyć bez obliczenia resursu początkowego oraz prowadzenia rzetelnej, dokładnej dokumentacji już w trakcie użytkowania.

Przeczytaj również: Miej kontrolę nad urządzeniami transportu bliskiego i ich osprzętu. Poznaj system RFID

Na czym polega resurs UTB?

Zdarzają się sytuacje, kiedy użytkownik nie posiada wystarczających informacji o przebiegu eksploatacji urządzenia lub jego resursie. Niestety, to właśnie do niego należy zadanie odtworzenia jego historii. Jak tego dokonać? Pomocne bywają wskazówki zawarte w dołączonej instrukcji obsługi, specyfikacjach technicznych lub normach przedmiotowych, a także wskazówki uzyskane bezpośrednio od producenta. Oczywiście wszystko to powinno przebiegać zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej. Kiedy jeszcze stosować resurs UTB? W jaki sposób tego dokonać?

Najprościej mówiąc do najważniejszych zadań użytkownika należy nie tylko dokładna kontrola stanu UTB, ale również udokumentowanie wartości resursu dla każdego elementu wyposażenia oraz całego przebiegu jego eksploatacji. Kiedy resurs UTB zostanie przekroczony, należy przeprowadzić szczegółową ocenę stanu technicznego. Bardzo ważne, aby wykonać wówczas odpowiednie pomiary, przeglądy i testy wszystkich tych elementów, które mogą mieć wpływ na prawidłową i bezpieczną pracę maszyny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadanie to można zlecić osobie kompetentnej, która pomoże dobrać, przeprowadzić i udokumentować te czynności.

Przeczytaj również: Aluminiowe wciągniki łańcuchowe - NOWOŚĆ w naszej ofercie

Resurs UTB – dlaczego jest taki ważny? Kiedy go stosować?

Prawdziwym wyzwaniem dla operatorów wszelkiego typu urządzeń transportu bliskiego jest więc nie tylko określenie resursu początkowego, ale też późniejsze dokumentowanie sposobu, w jaki są wykorzystywane. Dlaczego to takie ważne? Chociaż bezpośrednią motywacją są najnowsze wymogi prawne, które przedstawicielom branży nie pozostawiają miejsca na wątpliwości, odtworzenie całej historii eksploatacji ma wiele zalet. Bardzo często to jedyna gwarancja, że wszystkie sprzęty – nawet te, które zostały zakupione dawno temu – będą całkowicie bezpieczne, a praca przebiegnie bez ryzyka wypadków lub poważniejszych awarii. Jakie jeszcze przynosi korzyści? Kiedy stosować resurs UTB?

Ponieważ poznajemy dokładną liczbę pełnych cykli pracy, które odbyły się do tej pory pod obciążeniem nominalnym, możemy zestawić je z przewidzianą żywotnością danej konstrukcji. Wyników takiej próby nie sposób lekceważyć. Na podstawie podanych w procentach wielkości możemy bez problemu określić faktyczny stopień zużycia poszczególnych mechanizmów. Jednocześnie będziemy wiedzieć, kiedy koniecznie trzeba przeprowadzić prace remontowe lub wymienić UTB. Ilość nieplanowanych, kosztownych przestojów, usterek i nieprawidłowości zmniejszy się, a my zachowamy pełną kontrolę nad stanem wyposażenia zakładu.

Na prośbę naszych klientów możemy opracować resursy początkowe UTB oraz prowadzić kompleksową, coroczną ewidencję stopnia wykorzystania. Chcesz utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz cieszyć się doskonałą kondycją swoich urządzeń jeszcze przez wiele lat? Sprawdź wszystkie usługi Carl Stahl Tech Service i skontaktuj się z nami, żeby otrzymać więcej informacji.


Tagi:

Blog
20/07/2022
Podnoszenie ciężkich ładunków – rozwiązania hydrauliki siłowej
Najważniejsze przy podnoszeniu ciężkich ładunków jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i precyzji pracy. Nie byłoby to możliwe bez niezawodnych rozwiązań hydrauliki siłowej, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach i wymaganiach współczesnego przemysłu. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety?
Czytaj więcej
20/07/2022
Manipulacyjny żuraw CS-BOY. Dla wydajnej i bezpieczniejszej pracy
Żurawie przemysłowe to wszechstronne urządzenia transportu bliskiego, które znajdują zastosowanie zawsze wtedy, kiedy użycie alternatywnych rozwiązań byłoby zwyczajnie niemożliwe lub znacznie mniej efektywne. Na który z nich warto się zdecydować do precyzyjnej i wydajnej pracy z detalami? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o budowie, zaletach i zastosowaniu żurawia manipulacyjnego CS-BOY.
Czytaj więcej
22/06/2022
Trawersy specjalne i obrotowe do nieporęcznych i ciężkich przedmiotów
Podnoszenie, obracanie oraz transport niektórych ładunków mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, znacznie mniej efektywne lub zwyczajnie niewykonalne, jeśli będziemy mieli do dyspozycji wyłącznie standardowe, uniwersalne urządzenia chwytowe. Rozwiązaniem w takich przypadkach są trawersy specjalne i obrotowe, które powstają po indywidualnych konsultacjach z naszymi klientami. Jakie mają zalety i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czytaj więcej
22/06/2022
Zawiesia z lin tekstylnych. Które wybrać dla najwyższego bezpieczeństwa?
Wykorzystanie zawiesi zgodnie z ich przeznaczeniem to podstawa bezpiecznego transportu ciężkich ładunków. Oczywiście do ich stabilnego podtrzymywania i obwiązywania stosuje się we współczesnym przemyśle wiele rodzajów zawiesi z lin tekstylnych. Znajomość różnicy między nimi jest ważna przy wyborze odpowiedniego produktu do konkretnego zastosowania. Na czym to polega i o czym warto pamiętać, żeby uniknąć pomyłek?
Czytaj więcej

Newsletter

Każdego miesiąca dostaniesz maila z ciekawymi artykułami,
poradami i wskazówkami do praktyki, a także z nowościami.