Punkty zaczepowe - element bezpieczeństwa w przemyśle

Punkty zaczepowe - element bezpieczeństwa w przemyśle

Bezpieczeństwo podczas transportu ciężkich ładunków i konstrukcji to podstawa. Aby je zapewnić, wprowadziliśmy do oferty Carl Stahl atestowane punkty zaczepowe. Czym się charakteryzują i jakie są ich zadania? Zobacz, jaką rolę odgrywają i kiedy mogą okazać się naprawdę niezastąpione.

Punkty zaczepowe – bezpieczny transport i podnoszenie ładunków

Przed wprowadzeniem do użytku punktów zaczepowych podnoszenie i przenoszenie wielkogabarytowych ładunków odbywało się przy użyciu różnych elementów zaczepowych, takich jak specjalne zawiesia albo przyspawane do konstrukcji, blaszane elementy zaczepowe. Nie były to jednak metody idealne i bezpieczne. Spore niebezpieczeństwo stwarzała między innymi niemożność precyzyjnego określenia udźwigu tak przygotowanych elementów zaczepowych. Najlepszą odpowiedzią na tego typu zagrożenia jest nowa, dedykowana grupa produktów. Zainstalowane na dowolnej konstrukcji, punkty zaczepowe zapewniają łatwe i niezawodne przymocowanie ich do podnoszonego ładunku metodą przyspawania lub wkręcenia. Punkty zaczepowe mają precyzyjnie określony ich udźwig, są atestowane i nie są narażone na obciążenia gnące. Jednocześnie stanowią bazę do podczepienia do nich haków zawiesi lub bezpośrednio haków suwnicy lub żurawia. Dzięki ich zastosowaniu skutecznie zostało wyeliminowane niebezpieczeństwo upadku przenoszonego ładunku podczas transportu.

Skoncentrowaliśmy się na tym, aby wszystkie tego rodzaju procesy odbywały się w sposób maksymalnie bezpieczny i kontrolowany. Czym jeszcze się charakteryzują? Przede wszystkim, mogą być one wyposażone w obrotowe lub uchylne ucha zaczepowe, ogniwa lub haki, co zapewnia uzyskanie optymalnego obciążenia podczas pracy. Do dyspozycji klientów oddajemy dwa rodzaje zaczepów: przykręcane lub przyspawane do konstrukcji.

Przeczytaj również: Podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków. Rozwiązania Carl Stahl dla przemysłu

Punkty zaczepowe. Rozwiązania Carl Stahl

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich rodzajów punktów zaczepowych. Tylko wtedy możemy w sprawny, wygodny i pozbawiony ryzyka sposób przenosić ciężkie elementy konstrukcyjne o dowolnych wymiarach i bardzo dużej masie. Na szczęście, dopasowanie sprzętu do potrzeb klienta jest bardzo proste. Każdy z punktów zaczepowych w ofercie Carl Stahl ma przypisany maksymalny udźwig, jakim może być obciążony.

Oczywiście, do każdego z nich przekazywana jest też szczegółowa instrukcja eksploatacji. Określamy w niej między innymi, w jaki sposób należy przygotować otwór do wkręcenia albo w jaki sposób trzeba przyspawać punkt zaczepowy do konstrukcji. Postępowanie zgodnie z tego rodzaju wytycznymi daje stuprocentową gwarancję, że podczas transportu nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych wypadków, a praca przebiegnie w całkowicie bezproblemowy i bezpieczny sposób.

Punkty zaczepowe – bezpieczne rozwiązanie dla przemysłu

Punkty zaczepowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, m.in. w branżach konstrukcyjnych lub podczas transportu ładunków zabezpieczonych ze ściśle określoną siłą na naczepach pojazdów kolejowych i kołowych. Odbywa się to oczywiście za pomocą specjalnie zamocowanych pasów lub łańcuchów transportowych, które, dociskając ładunek, mają chronić go przed osunięciem lub upadkiem. Sprzęty te stosowane są również w przemyśle morskim w procesie ształowania. Pomagają więc zaczepić do pokładu statku przewożony ładunek, który w ten sposób nie przesunie się podczas sztormu lub falowania.

Przeczytaj również: Dedykowane rozwiązania dla przemysłu. Rozmowa z Janem Filipowiczem, Managerem ds. Technicznych Carl Stahl

Konstrukcja punktów zaczepowych

Punkty zaczepowe i zawiesia łańcuchowe Carl Stahl mogą z powodzeniem transportować konstrukcje obciążone termicznie, na przykład gorące ładunki w hutach. Nie bez powodu zaczepy są pomalowane na jasny, różowy kolor. Ponieważ pod wpływem zbyt wysokiej temperatury powierzchnia wyraźnie ciemnieje, użytkownik otrzymuje jednoznaczną informację, że nie mogą być one dalej wykorzystywane, ponieważ nie mają już swoich własności nominalnych i nie będą przenosić dedykowanych na etapie produkcji obciążeń. Czym jeszcze wyróżnia się ta grupa produktów Carl Stahl?

  • Po pierwsze ich konstrukcja jest wyjątkowo przemyślana. Wiedzieliśmy, że muszą być one zbudowane w taki sposób, aby wyeliminować ewentualny proces zginania. Aby tego dokonać upewniliśmy się więc, że zawsze układają się one w kierunku, w którym działa siła. Obecnie punkty zaczepowe Carl Stahl mają możliwość wielostronnego obciążenia i są obrotowe oraz przegubowe.

  • Wszystkie części nośne są w 100% przebadane na występowanie mikropęknięć.

  • Zaczepy mają wyraźne oznaczenie nośności nominalnej i czterokrotny współczynnik bezpieczeństwa przy podnoszeniu i zabezpieczaniu ładunków.

Szukasz niezawodnego, maksymalnie wytrzymałego sprzętu, który pomoże Ci zabezpieczyć procesy podnoszenia i transportu wielkogabarytowych ładunków? Zobacz nasz katalog produktów i skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów o kolekcji punktów zaczepowych Carl Stahl.


Tagi:

Blog
06/02/2024
Balansery Kromer
Balansery Kromer - nowoczesne narzędzia poprawiające efektywność i bezpieczeństwo w przemyśle
Czytaj więcej
12/07/2023
Dofinansowanie ZUS
Dofinansowanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach "Projektu dotyczącego utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej"
Czytaj więcej
20/07/2022
Podnoszenie ciężkich ładunków – rozwiązania hydrauliki siłowej
Najważniejsze przy podnoszeniu ciężkich ładunków jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i precyzji pracy. Nie byłoby to możliwe bez niezawodnych rozwiązań hydrauliki siłowej, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach i wymaganiach współczesnego przemysłu. Czym się charakteryzują i jakie mają zalety?
Czytaj więcej
20/07/2022
Manipulacyjny żuraw CS-BOY. Dla wydajnej i bezpieczniejszej pracy
Żurawie przemysłowe to wszechstronne urządzenia transportu bliskiego, które znajdują zastosowanie zawsze wtedy, kiedy użycie alternatywnych rozwiązań byłoby zwyczajnie niemożliwe lub znacznie mniej efektywne. Na który z nich warto się zdecydować do precyzyjnej i wydajnej pracy z detalami? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o budowie, zaletach i zastosowaniu żurawia manipulacyjnego CS-BOY.
Czytaj więcej

Newsletter

Każdego miesiąca dostaniesz maila z ciekawymi artykułami,
poradami i wskazówkami do praktyki, a także z nowościami.